..
Marcin Bończa-Tomaszewski

 
 
2013-04-05
Odsłon: 824
 

Żyj, śpij i odpoczywaj świadomie.

 

Jeśli od jakiego czasu stawiasz sobie za cel smuklejsze ciało, lepsze zdrowie i sprawność, to najprawdopodobniej włożyłeś wiele pracy i energii w ułożenie dobrze skonstruowanego programu treningowo-żywieniowego. Co mogło umknąć Twojej uwadze? Sen, a dokładnie jego ilość i jakość.

Sen jest esencjonalny dla zdrowia i przeżycia. Nie przywiązując wagi do odżywiania możesz doczekać późnej starości. Jeśli przestaniesz spać, to po niedługim czasie pożegnasz się z życiem (rekord wynosi 11 dni). Nie ukrywajmy, większość z nas zaniedbuje sen. W ciągłej gonitwie, pośród wielu celów sen oraz regeneracja zostają zepchnięte na dalszy plan. Wstajesz, jesz, pracujesz, ćwiczysz. Siedzisz przed komputerem, oglądasz film, bawisz się ze znajomymi. Wieczorem jest tyle do zrobienia! Przecież trzeba mieć coś z życia. Czy ktokolwiek myśli, że można by wcześniej położyć się spać?

 

Jeszcze 80 lat temu średnia długość snu wynosiła 9 godzin. Przeciętny Polak śpi 7 godzin (co potwierdziła sonda na naszym profilu FB), ale 1/3 narodu nie dosypia. Tymczasem do optymalnego funkcjonowania potrzebujemy ~7-9 godzin. Nawet, jeśli dotychczasowa ilość snu wydaje Ci się wystarczająca, przyjrzyj się jego jakości, bo właśnie to będzie czynnikiem decydującym o Twojej kompozycji ciała, zdrowiu i sprawności, wyglądzie, samopoczuciu, sile i wytrzymałości.

 

Ile snu potrzebuje sportowiec? Optimum to 9-10 godzin snu i dodatkowa drzemka w ciągu dnia. Oczywiście, na taki tryb mogą pozwolić sobie tylko zawodowcy, ale prawdą jest, że dla osoby aktywnej 8-9 godzin snu działa lepiej na regenerację niż jakiekolwiek suplementy. Tak więc śpij tak długo, jak możesz. To klucz do sukcesu.

 

Dlaczego warto zadbać o optymalny sen? O tym w pierwszej części artykułu. Zapraszam do lektury i dyskusji.  

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
ZAPISZ
 


Archiwum wpisów
 

Pn

Wt

Sr

Czw

Pt

So

Nd