..
Marcin Bończa-Tomaszewski

 
 
2010-03-01
Odsłon: 1237
 

Vademecum Wspinaczkowego Dietetyka

W najnowszym wydaniu „Gór” wystartował nowy dział!!! Rozpoczynamy artykułem wprowadzającym „Brakujące ogniwo”, którego lektura pomaga zrozumieć m.in. jak żywienie wpływa na nasze zdrowie, sprawność i wyniki wspinaczkowe, jak ważną rolę odgrywają nawyki żywieniowe, psychika, uwarunkowania społeczne i kulturowe.
Staram się Was przekonać, że większość diet i suplementów stosowanych przez wspinaczy jest z dłuższej perspektywy czasowej nieskuteczna. Zapoznaję czytelników z zagadnieniem kompozycji ciała, tłumaczę, dlaczego odgrywa ważniejszą rolę niż waga. Poruszam kwestie suplementów i odżywek jako głównego przedmiotu zainteresowania zapaleńcow „hardcorowego ładowania”. I na tym nie koniec.
 
Jednak chodzi przede wszystkim o zrozumienie, że nie ma żadnych cudownych diet ani suplementów, które uczynią nas szczupłymi, sprawnymi, silnymi, które sprawią, że bez problemu załoimy pierwsze VI.4. Potrzeba nabrać dystansu do tego, czym zasypują nas media i rynek. Nieustanny napływ nowych informacji i specyfików przekłada się na kolejne nieudane próby, rosnące napięcie i frustrację, a w rezultacie na zniechęcenie i dojście do wniosku, że lepiej ‘bez’ niż ‘z’. Warto sobie również uzmysłowić, że typowe rekomendacje żywieniowe nie są podparte najnowszą wiedzą naukową, ponadto stanowią zalecenia uśrednione dla całej populacji. Część informacji ma charakter pseudo naukowy, a jej propagatorom przyświeca idea szybkiego rezultatu kosztem jeszcze szybciej uszczuplonego portfela klienta.
 
Sposób odżywiania jest częścią naszego indywidualnego stylu życia. Stosowane metody mają być odpowiednie dla danej osoby, dostosowane do celów tak, by stały się nawykami możliwymi do utrzymania przez całe życie.
 
Blog będzie dopełnieniem cyklu artykułów. Tu znajdzie się miejsce na praktyczne rady, rozwinięcia tekstów, przepisy kulinarne, ciekawostki dietetyczne. Zachęcam do lektury, dyskusji, zadawania pytań…
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
ZAPISZ
 
lina 2010-03-07 15:48:55
gratuluje pomysłu na nowy cykl artykułów i bloga! z niecierpliwością czekam na nowe wpisy!


Archiwum wpisów
 

Pn

Wt

Sr

Czw

Pt

So

Nd