..
Marcin Bończa-Tomaszewski

 
 
2012-03-15
Odsłon: 1043
 

Sportowa suplementacja z głową

Strategia cykliczności suplementacji łącznie z dietą i treningiem pozwala na uniknięcie adaptacji do suplementu czy zmniejszenia jego efektywności. I, co równie ważne, pozwala zaoszczędzić. 

By przedstawić sprawę jak najprościej, wybrałem 3 fazy treningowe

 

FAZA 1

ODPOCZYNEK, ROZTRENOWANIE / REKREACJA

·         Żywienie i trening powinny być stabilne, a nie dostarczać stresu.

·         Minimalna suplementacja. Można uwzględnić witaminy i minerały, niezbędne kwasy tłuszczowe, dodatkowe antyoksydanty, białko.

 

FAZA 2

ROZPOCZĘCIE CYKLU TRENINGOWEGO

·         Regularny trening nastawiony na budowę mięśni, siły, wytrzymałości itp.

·         Zwiększona ilość białka i kalorii.

·         Oprócz wymienionych w fazie 1, suplementacja okołotreningowa (przed, w trakcie i po). Uzasadnione jest użycie suplementu wspomagającego specyficzny system.

 

FAZA 3 i 4

PRZYGOTOWANIE DO (LUB W TRAKCIE) SEZONU / ZAWODÓW

·         Celem treningowym jest utrzymanie najwyższej formy, maksymalizacja siły, wytrzymałości i beztłuszczowej masy mięśniowej z jednoczesną minimalizacją tkanki tłuszczowej (z wyjątkiem sportów, gdzie wzrost wagi jest korzystny).

·         Odpowiednie spożycie kalorii, zwiększenie ilości białka.

·         Suplementy jak w dwóch pierwszych fazach z dodatkiem białka/aminokwasów. Istnieje możliwość zastosowania specyficznych suplementów zwiększających przemianę materii, regenerację, poprawiających jakość snu, optymalizujących poziom hormonów czy adaptacyjnych.

 

Poniżej przykładowy schemat suplementacji wkomponowanej w trening i żywienie. Przypominam, by nie traktować poniższych tabeli zerojedynkowo. To tylko przykład!

 

W tabelach znajdują się środki, które nie są priorytetowe, jednak w pewnych przypadkach mogą stanowić cenną pomoc. Wszystkie suplementy dobrane są indywidualnie.

 

Dawki zależą od celów, fazy treningowej, finansów, sposobu żywienia, typu budowy ciała i wielu innych czynników. Ich rozbieżność może być znaczna (np. od 10 do 30g aminokwasów). Tak więc w suplementacji indywidualnej (sportowej) nie obowiązuje zasada ‘stosuj się do zaleceń na opakowaniu’.

Tabelki z przykładami znajdziesz tu i tu.

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
ZAPISZ
 


Archiwum wpisów
 

Pn

Wt

Sr

Czw

Pt

So

Nd