..
Marcin Bończa-Tomaszewski

 
 
2012-04-19
Odsłon: 1015
 

pyt / odp - górska wyprawa, suplementy i skuteczne strategie

 PYTANIE

Jestem w trakcie przygotowań do miesięcznej górskiej wyprawy. Jakie suplementy rekomendujesz przed i w trakcie? Co sądzisz o kreatynie?

 

ODPOWIEDŹ

To trudne pytanie, bo mam wręcz szczątkowe informacje. Kilka wskazówek:

 

1. Skup się na strategiach ‘na lądzie’, czyli odżywianiu, treningu przed wyprawą. Ten czas będzie decydował o wynikach. Dzięki temu pojedziesz dobrze przygotowany i zregenerowany.

 

2. Przede wszystkim nawyki żywieniowe. Miej pewność, że dostarczasz wystarczającą ilość energii i niezbędnych składników (woda, białka, tłuszcze itp.…). Polecam na przykład lekturę i zastosowanie strategii zawartych w poradniku „100 porad GÓR” oraz w artykułach w magazynie GÓRY.

 

3. Upewnij się, że spożywasz optymalną ilość tłuszczów, zwłaszcza kwasów tłuszczowych Omega-3 z ryb i tranu, siemienia lnianego, orzechów włoskich. Jeśli masz ponad 35 lat i bardzo ciężko trenujesz, skup się na tranie.

 

4. Zastosuj dobrej jakości multiwitaminę z minerałami.

 

5. Suplementacja kreatyną to bardzo indywidualna kwestia. Jeśli nie masz problemów z wagą, możesz spróbować. Zwłaszcza w okresie wysoce intensywnych treningów. Także jeśli jesteś wegetarianinem.

 

6. Polecam dobry suplement białkowy oparty na serwatce. Może być kazeina, białka jaj, ale upewnij się, że nie masz alergii lub nietolerancji (problem ten dotyczy znacznej ilości osób), dlatego upewnij się, jakiego typu białko jest najlepsze w twoim przypadku.

 

 

jedz z głową, trenuj wytrwale, ciesz się z rezultatów

Marcin Bończa-Tomaszewski

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
ZAPISZ
 
Marcin Bończa-Tomaszewski 2012-04-25 18:06:19
Cześć. Podpowiedź tutaj http://www.goryonline.com/blogwpis-5485 Pozdrawiam
GG 2012-04-19 21:56:03
Marcin, fajny wpis. Rozwiń proszę jak wybrać multiwitaminę "dobrej jakości". Stojąc przed bogactwem oferty trudno laikowi oddzielić dobą od słabej. Nie proszę o wskazanie konkretnych marek (co było by pomocne), bo wiem że nie chcesz robić reklamy (szanuję), ale czym się kierować przy wyborze? Pozdrawiam!


Archiwum wpisów
 

Pn

Wt

Sr

Czw

Pt

So

Nd