..
Marcin Bończa-Tomaszewski

 
 
2012-05-10
Odsłon: 22166
 

Omega-3. Jakie dawki, kiedy przyjmować i dlaczego pomaga?

 

Najczęstsze pytania to:

- Kiedy przyjmować Omega-3? Z posiłkiem czy na czczo?

- Jakie dawki rekomendujesz?

- Czy Omega-3 pomoże zgubić tłuszcz i wpłynie na funkcjonowanie stawów?

 

dawkowanie

Podstawowe dawkowanie to 1g (kwasów EPA i DHA) czyli 1 łyżeczka tranu dziennie. Jednak dawki trzeba dobierać indywidualnie, w przedziale 1-4 g (5-15 g samego oleju rybiego).

 

okoliczności

Najlepiej przyjmować w podzielonych dawkach np. rano do śniadania i wieczorem. Jeśli bierzesz kapsułki, to koniecznie z posiłkiem zawierającym inne tłuszcze.

Najlepiej przyjmować kwasy tłuszczowe Omega-3 związane z trójglicerydami (np. tran), wraz z posiłkiem.  Dodanie Omega-3 do posiłku lub szejka pomoże obniżyć indeks glikemiczny i zmniejszy  odpowiedz insulinową. Jest to niezwykle pomocne, gdy spożywasz posiłki wysokowęglowodanowe, ponieważ kwasy Omega-3 pomagają spalać zgromadzone zapasy tłuszczu i przeciwdziałają jego odkładaniu się. Jak to możliwe?

 

Mechanizm jest złożony, ale w skrócie można go wytłumaczyć w ten sposób: Po pierwsze Omega przeciwdziała negatywnym skutkom ‘dużej ilości insuliny’. Po drugie wypełnia komórki tłuszczowe optymalnym ‘materiałem budulcowym’ zastępując substancje, które spowodowałyby rozwój tkanki tłuszczowej.


Czy można przyjmować w tym samym czasie tran i multiwitaminę? Oczywiście, nie ma żadnych przeciwskazań. Najlepiej przyjmować oba suplementy w trakcie posiłku na tzw. "kanapkę", czyli w połowie posiłku, ewentualnie od razu po jego zjedzeniu. 

stawy i nie tylko

Wyniki badań naukowych oraz moje doświadczenie wskazują, że kwasy tłuszczowe Omega-3 wpływają pozytywnie na problemy ze stawami m.in. zmniejszają ból, poprawiają funkcjonowanie ścięgien i więzadeł.

 

Kwasy tłuszczowe Omega-3 to niezbędna substancja optymalizująca pracę całego organizmu. Omega-3 stanowi budulec dla naszych komórek i wspomaga ich aktywność. Optymalizuje hormony i neurotransmitery, przez co lepiej funkcjonujemy również na co dzień. Jest niemiernie pomocna przy alergii, depresji i in. 10 powodów, dla których kwasy tłuszczowe z grupy Omega-3 są naprawdę niezbędne? Czytaj tu.

 

jedz z głową, trenuj wytrwale, ciesz się z rezultatów

 

Marcin Bończa-Tomaszewski

założyciel SZTUKI ŻYWIENIA, główny trener

 

 

 

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
ZAPISZ
 
brawo 2012-11-28 02:57:18
W zupelnosci zgadzam sie z moja przedmowczynia,poprawiaja zdecydowanie komfort zycia,to nie mit,to zywa legenda,wybierajcie naturalna omege 3,rowniez polecam olej z kryla,nieco drogi,syntetyki sa o wiele tansze,ale to tylko syntetyki, :)
aniq 2012-08-23 11:13:14
ja osobiście zaobserwowałam, że odkąd zwracam uwagę na omega 3 tj. zjadam tych kwasów więcej nie tylko lepiej się czuję, ale i znacznie lepiej wyglądam, dietę wzbogacam głównie o olej lniany, ale od czasu do czasu funduję sobie i tran z rekina i olej z kryla no i generalnie podchodzę do tego indywidualnie, kiedyś starałam się trzymać ogólnych wytycznych odnośnie dawkowania (np. stąd produktyomega3.pl/jaka-jest-rekomendowana-dawka-omega-3.html) ale chyba mój organizm najlepiej wie ile mu tych kwasów w danej chwili potrzeba więc różnie z tym bywa
Marcin Bończa-Tomaszewski 2012-05-14 17:37:31
Dzięki za pytanie - wpis już uzupełniony o te informacje.
plastik 2012-05-11 09:04:14
czy można przyjmować tran razem z witaminami (tran i witaminy w kapsułkach) ?


Archiwum wpisów
 

Pn

Wt

Sr

Czw

Pt

So

Nd