..
Marcin Bończa-Tomaszewski

 
 
2018-07-31
Odsłon: 669
 

Nutraceutyczny trik!

„W każdym posiłku jedz warzywa” – tak brzmi 6. nawyk SZTUKI ŻYWIENIA. Dzięki jedzeniu warzyw dostarczamy zestaw cennych składników wspomagających zdrowie, sylwetkę i sprawność. Wiadomo nie od dziś, że użycie olejów zwiększa przyswajalność witamin i fitochemikaliów rozpuszczalnych w tłuszczach. Pytanie, jakiego tłuszczu i w jakiej ilości używać, żeby czerpać jeszcze większe korzyści z pożywienia? A co, jeśli jem już sporo tłustych produktów i nie chcę nic dodawać, aby nie spowolnić utraty zbędnych kilogramów?

 

Pamiętam, że jako nastolatek przeczytałem o prozdrowotnych właściwościach masła orzechowego. Dla osoby, która miała na sumieniu zjedzenie na raz całego (dużego…) słoika nutelli, a pragnęła sportowej sylwetki i wzdrygała się na widok strumieni oliwy lanych do sałatki, taka wiadomość była niczym najlepszy urodzinowy prezent. Problem pojawił się, kiedy całą zawartość słoika skonsumowałem tak samo jak wspomniany krem… Czy w czasach mody na dietę low-carb (dieta niskowęglowodanowa) i high-fat (dieta wysokotłuszczowa) można znaleźć dobre rozwiązanie? Jak dodawać tłuszcz, aby „mieć ciasto i jeść ciastko”?

 

Kiedy do warzyw dodajemy tłuste produkty, odnosimy dodatkowe korzyści. Dla przykładu dodatek dużego awokado lub 1,5 łyżki oleju z awokado znacząco zwiększa przyswajanie likopenu i karotenów. Są badania pokazujące, że dodatek tłuszczów ułatwia transport składników z jelit do krwiobiegu, a tłuszcze nienasycone (oliwa z oliwek, olej sojowy i z ziaren słonecznika) lepiej się tu sprawdzają niż tłuszcze nasycone (olej kokosowy, olej z orzechów ziemnych, olej palmowy). Jeszcze inne dane jakoby temu zaprzeczają. W porównaniu z olejem słonecznikowym (tłuszcze wielonienasycone, dużo kwasów tłuszczowych Omega-6), dodatek łoju wołowego (tłuszcze nasycone) pozwalał zwiększyć absorpcję beta karotenu z 11 do 17%.

 

Jakie praktyczne wnioski można z tego wyciągnąć? Jakie tłuszcze wybierać jeśli mielibyśmy dokonać tylko jednego wyboru? O tym przeczytasz na SZTUCE ŻYWIENIA tutaj.

 

 

Zapraszam!

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
ZAPISZ
 


Archiwum wpisów
 

Pn

Wt

Sr

Czw

Pt

So

Nd