..
Marcin Bończa-Tomaszewski

 
 
2011-11-12
Odsłon: 2001
 

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o suplementach

1. Niezależnie od celu (siła, wytrzymałość, więcej mięśni, mniej tłuszczu, rehabilitacja itd.) możesz go osiągnąć bez suplementów. Wybór należy do Ciebie.

 

2. Nie daj sobie również wmówić, że suplementy są szkodliwe, w ogóle nie działają, są zbędne itp. Korzystamy z technologii, by żyło się lepiej. Możesz czytać przy świecy, ale łatwiej będzie przy świetle elektrycznym. Możesz zrobić 6.5 w korkerach, jednak zwiększysz swoje szanse zakładając buty wspinaczkowe. Zdobycze technologii pomagają, ale mogą być jak kolejny trend w modzie.

 

3. Suplementy dzielimy na 2 podstawowe kategorie (co znacznie ułatwia wybór):

 

- niezbędne składniki odżywcze

To suplementy uzupełniające luki w naszym jadłospisie. Należą do nich witaminy, minerały, niezbędne tłuszcze, białko itp. Czasem do tej grupy dodaje się względnie niezbędne, zaliczane do niezbędnych w niektórych okolicznościach.

Ponieważ składniki odżywcze znajdują się w żywności, „technicznie” nie są nam niezbędne. Jednakże wiele osób (a także całych populacji) nie dostarcza optymalnych ich dawek. W tej sytuacji suplementacja zaczyna być nieodzowna.

 

- nie esencjonalne składniki odżywcze

To pochodzące z żywności substancje, które również organizm potrafi „wytworzyć” oczywiście zakładając, że dostarczamy optymalnej ilości i dobrej jakości pożywienia, która zawiera niezbędne składniki. Pisząc wprost, nie są to składniki potrzebne do normalnych funkcji fizjologicznych. I właśnie do tej kategorii zaliczamy większość suplementów na rynku.

 

Skoro nie niezbędne, to dlaczego tak popularne?

Reklama i marketing robią swoje. Trzeba też przyznać, że niektóre z nich, użyte by wspomóc specyficzny system w organizmie, przynoszą korzyści. Kreatyna zastosowana w celu wspomożenia produkcji energii przez ATP-PCr w czasie intensywnych treningów beztlenowych. Różnego rodzaju aminokwasy wspomagające wewnątrzkomórkowe mechanizmy regulujące pH i wysoki poziom kwasu we krwi. Aminokwasy / substancje  pobudzające i regenerujące centralny układ nerwowy i wiele innych…

     

 

4. Większość populacji, w tym osoby otyłe, a także sportowcy mają niedobory witamin i minerałów. Zatem w pierwszej kolejności pomyśl o dobrej jakości multiwitaminie i minerałach oraz o OMEGA – 3, której optymalną ilość dostarcza mało kto.

 

5. Jeśli mógłbym zabrać ze sobą jeden jedyny suplement, to wziąłbym tran / omega-3. Dlaczego przeczytaj tutaj: http://www.goryonline.com/blogwpis-3553 )

 

 

A Ty jakich suplementów używasz, jeśli w ogóle?

 

 

 

 

fot. Michalina Bończa-Tomaszewska

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
ZAPISZ
 
Marcin Bończa-Tomaszewski 2011-11-15 20:42:54
Temat jest obszerny, więc postaram się rozwinąć go w kolejnych artykułach / wpisach / książkach. Cieszę się, że zainteresowały Cię moje rozdziały w 100poradach. Niestety 4 rozdziały to za mało miejsca na rozwinięcie wszystkich tematów ;) To świetnie, że zwróciłeś uwagę na przepisy. To była taka ?zajawka?. Superszejki rzeczywiście mają potencjał. Można eksperymentować ze smakami i składnikami. A do tego są szybkie! Jeśli chodzi o białko i inne suplementy, to opublikuję listę rekomendowanych produktów. Będzie dostępna na stronie www.sztukazywienia.com, która zacznie działać od nowego roku. Rada: najważniejsze, by na początku nie kombinować ;) najlepiej poszukać odżywki białkowej serwatkowej lub mieszanki izolatu białek mleka (serwatka lub kazeina), najlepiej min 80% białka! Polecam smak waniliowy, który lubi większość osób, jest w miarę neutralny. Możesz kupić małe opakowanie w folii ? możesz próbować różnych smaków, aż znajdziesz odpowiedni dla siebie. Jeśli poprosisz o białko serwatkowe CFM (Cross Flow Microfiltration - opiera się ona na odpowiednim połączeniu procesów stosowanych przy mikro i ultrafiltracji, przebiega w niskiej temperaturze i bez udziału chemikaliów), to zwiększa się prawdopodobieństwo, że dostaniesz dobry produkt, choć nieco droższy. Odżywki białkowe różnią się od siebie i mają różne zastosowanie. Szejki, omlety, serniki na zimno, ciasto, chleb? Jeśli nie masz w tym momencie białka, to do szejka możesz dodać serek wiejski (jeśli tolerujesz nabiał). Jeśli potrzebujesz, możesz dosłodzić ksylitolem (lub miodem naturalnym, jeśli jesteś po treningu) Pozdrawiam i życzę udanych eksperymentów :)
tom 2011-11-15 09:05:41
Dzięki za odpowiedź. Nie chodzi mi o reklamę :-) ale czytając Twoje rozdziały w "100 poradach GÓR" zainteresowały mnie przepisy kulinarne, m.in. na supershake. Jednym ze składników jest odżywka białkowa. W związku z tym, że chciałbym od czasu do czasu coś takiego sobie przyrządzić chciałem Cię zapytać o to jaką kupić i gdzie jej szukać. Czy każda będzie dobra? Na co zwrócić uwagę? Rozumiem, że nie chcesz być posądzony o kryptoreklamę, ale byłoby mi łatwiej coś wybrać gdybyś mógł mi podać kilka produktów do wyboru, które są pewne. Dodam, że nie trenuję regularnie, nie jestem sportowcem. Po prostu chciałbym urozmaicić dietę i może przy okazji zdrowo przybrać nieco masy :-) Poza tym ten shake wydaje się być smaczny :-)
Marcin Bończa-Tomaszewski 2011-11-14 20:54:06
Moim celem nie jest reklama konkretnej firmy. Strategie żywieniowe, suplementy, ćwiczenia itp. rekomenduję w zależności od celów danej osoby, jej profilu. Zatem trudno mi stwierdzić co jest właściwe akurat dla Ciebie. Najczęściej pomocny jest tran/omega-3 i multiwitamina. pozdrawiam również
tom 2011-11-14 11:43:42
może mógłbyś podać jakieś przykłady zdrowych suplementów, to znaczy takich, które można bezpiecznie stosować. Jak sam napisałeś jest ich na rynku wiele, pewnie nie wszystkie godne uwagi (a może i nawet nie wszystkie bezpieczne?). pozdrawiam!


Archiwum wpisów
 

Pn

Wt

Sr

Czw

Pt

So

Nd