..
Marcin Bończa-Tomaszewski

 
 
2013-02-18
Odsłon: 1537
 

1001 faktów na 2013 rok: 14-26

 14.

Surowa ciecierzyca ma 17 g błonnika w ½ kubka (przy 20 g białka i 60 g węglowodanów). Dodatkowo wiele witamin, minerałów i fitochemikaliów. Świetnie smakuje solo, ugotowana, podpieczona z przyprawami czy w hummusie. Strączkowe to super źródło węglowodanów w każdym czasie.

 

 

15.

Jeśli robisz poprawnie 20 brzuszków na leżąco, pora zawisnąć do drążku i podciągnąć kolana do klatki. Jeśli dajesz radę wykonać to ćwiczenie, zacznij prostować nogi. Silny brzuch zbudujesz poprzez utrudnianie ćwiczenie, a nie wykonywanie milionów powtórzeń.

 

16.

Jeśli jesz “dużo” a nie przybywa ci mięśni i wytrzymałości, to po prostu potrzebujesz jeść jeszcze więcej. Jeśli nie masz problemów zdrowotnych, po 2-3 tygodniach przyzwyczaisz się do większych porcji. Wczoraj dwie porcje - dzisiaj pora na trzy.

 

17.

Kiepskie samopoczucie, spadek koncentracji i energii. Obwiniamy pogodę, wiek albo porę dnia lub inne zewnętrzne czynniki. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy może być bardzo niski poziom cukru we krwi (hipoglikemia) z powodu długiej przerwy pomiędzy posiłkami lub jedzenia przetworzonych produktów (sok, izotonik, redbul słodycze, ciastka, chleb itp.). Gdy jemy produkty przetworzone wysokocukrowe, wysokowęglowodanowe, cukier dociera do systemu tak szybko, że, aby poradzić sobie z taką ilością cukru we krwi, organizm musi nagle uwolnić dużo insuliny, która ‘zawozi’ składniki odżywcze do komórek mięśniowych, tłuszczowych i organów. Na nasze nieszczęście zbyt duża ilość insuliny powoduje nagłe obniżenie cukru we krwi, do poziomu tak niskiego, że nie pozwala funkcjonować na dużych obrotach. Stąd zawroty głowy, kiepskie samopoczucie, spadki koncentracji, gorsza regeneracja. Przykładowo, tłuszcze nie wpływają na insulinę, a białka w mniejszym stopniu niż węglowodany. Regularne i kompletne posiłki załatwią sprawę.

 

18.

Co motywuje wspinacza do treningu? Wyjazd w skały, oczywiście J A co, jeśli jest tylko 20 dni w roku na wyjazdy? Zmieniasz sport lub szukasz motywacji gdzie indziej, np. na panelu, w sali treningowej, czy ćwicząc w domu – dobrze to czy źle? Według mnie nie ma tak wielkiego znaczenia. I myślę, że gdyby „górale” i skałkowcy w pełni siebie zaakceptowali i wzajemnie się szanowali z bulderowcami, a ta trójca tolerowałaby panelowych ‘gimnastyków’ i siłaczy, to wszyscy staliby się silną i wpływową społecznością sportową.

 

19.

Jeśli jeszcze raz zobaczę kogoś obierającego jabłko ze skóry... Tu tkwi jego moc! Rozpuszczalny błonnik (pektyna), kwercytyna i inne potężne składniki.

 

20.

Do utrzymania mięśni i siły nie potrzeba tak dużej ilości białka i kalorii jak na etapie ich budowania. Synteza nowych tkanek kosztuje wiele, ich utrzymanie nie wymaga już tak dużo pracy.

 

21.

Mit o negatywnych skutkach kreatyny obecny jest od jej premiery. W rzeczywistości, nie ma lepiej przebadanego i sprawdzonego środka wspomagającego sprawność sportową. Dodatkowo kreatyna to prozdrowotny suplement dla naszych rodziców i dziadków (pełni funkcje neuroprotekcyjne, wspomaga pracę serca), a także jest pomocna w leczeniu depresji.

 

22.

Awokado to super żywność, którą warto kupić, choć nie rośnie w PL. Jeśli nie lubisz go w sałatce, spróbuj guacamole. BAZA: awokado, sok z cytryny / limonki, szczypta soli. DODATKI wg uznania: czarny pieprz, zmiażdżony ząbek czosnku, świeża bazylia (albo świeża kolendra czy inne ulubione zioła), pomidory pokrojone w drobną kostkę, kumin, pieprz cayenne, posiekana papryczka chili. Co kto lubi…

 

Miąższ 1/2 awokado rozcierasz w miseczce. Dodajesz sok z cytryny lub limonki (zapobiega ciemnieniu miąższu), szczyptę soli, ewentualnie inne wybrane składniki i dokładnie mieszasz. Możesz również użyć blendera. Taki szybki sos dostarczy 14 g wyśmienitych tłuszczów.

 Fot. Michalina Bończa-Tomaszewska

 

23.

Wybierając odżywkę białkową zachowaj czujność. Wiele produktów na rynku jest wątpliwej jakości, ma kiepski skład i smak. A jeśli już mówimy o smaku… czym bardziej ‘egzotyczny’, tym większe prawdopodobieństwo nietrafionego wyboru. Przykładem jest Pinacolada. Najlepsze, najbardziej uniwersalne są białka naturalne i waniliowe.

 

24.

Jeśli dużo trenujesz, np. jesteś w fazie ‘kumulacji’ (obciążeniowej) i masz 5-8 treningów w tygodniu, dobrą strategią jest podwojenie węglowodanów z jednoczesnym utrzymaniem białka i tłuszczów na stałym poziomie. W trakcie fazy roztrenowania / podtrzymania obetnij węglowodany. To prosty sposób na zwiększenie siły, wytrzymałości i… szczupłej sylwetki.

 

25.

Produkty eko stają sie coraz bardziej modne. Czy trzeba je kupować? Jeśli celem jest lepsza kompozycja ciała, zdrowie, dobre gospodarowanie budżetem, zasobami ziemi i najbliższego otoczenia, to moim zdaniem:

- trzeba skupić się na dostarczeniu jak największej ilości nieprzetworzonej żywności (niezależnie gdzie ją kupisz).

- następnie postarać się kupować od lokalnych dostawców, tych którzy mają gospodarstwa najbliżej miejsca zamieszkania.

- dopiero wtedy warto rozważyć zaopatrzenie się w produkty ekologiczne (możesz zacząć od niepryskanych jabłek np. starych odmian).

 

 

 Fot. Michalina Bończa-Tomaszewska

26.

Jeśli będziesz trenować, wspinać się z lepszymi od siebie a nie przetrenujesz się, nie wymiękniesz ani nie dostaniesz kontuzji, to siła i moc wzrosną - nie ma prostszej metody na początek.

 

c.d.n…

 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
ZAPISZ
 


Archiwum wpisów
 

Pn

Wt

Sr

Czw

Pt

So

Nd